Dočasná péče
Co to znamená?

Icons-Pawsitive
Máme rádi pejsky
Dočasná péče o pejsky znamená, že si do svého domu dočasně bereme pejsky, kteří v životě bohužel neměli štěstí a z různých důvodů přišli o svůj domov.
Spokojený pes - psí hotel Dočaska

Nejčastější otázkyMohlo by Vás zajímat...

Co je psí dočasná péče?

Dočasná péče o pejsky znamená, že si do svého domu dočasně bereme pejsky, kteří v životě bohužel neměli štěstí a z různých důvodů přišli o svůj domov. Pejskové pochází buď přímo od majitele, nebo ze psího útulku. Často se jedná o nemocná, týraná, nesocializovaná, nečistotná nebo agresivní zvířátka. Našim úkolem je dát pejsky do kupy jak po zdravotní, tak psychické stránce. Poznat je, zjistit co potřebují, případně jim pomoci napravit jejich chování a poté jim najít domov přesně na míru. Základem naší dobrovolnické činnosti je zajistit, aby se nechtěná zvířátka již dále nemnožila, takže všichni pejskové od nás odchází KASTROVANÍ (štěňata se k nám vracejí na kastraci do 1 roku věku).

Kdo jsme?

Jmenuji se Lucie a můj první kontakt s opuštěnými pejsky byl, když jsme si s mojí maminkou jely adoptovat pejska z jednoho městského útulku. Moje maminka se tehdy rozhodla dát šanci asi 15-ti letému pejskovi…. Někdy kolem roku 2009 jsem začala chodit do okolních útulků -venčit, krmit, pomáhat okolo. Vůbec mi nešlo do hlavy, jak mohou zvířata v takovém prostředí přežívat a adoptovala jsem si tehdy sama svého prvního psa. Byl to starý Německý ovčák, který byl bohužel odebrán místnímu zoofilovi, a proto byl jeho zdravotní i psychický stav velmi špatný. Z nějakého důvodu ke mně v útulku tenhle „agresorek“ přilnul a myšlenka, že v tomto prostředí bude muset zemřít, mi přišla prostě nesnesitelná. O rok později, když odešel v našem náručí za Velkým psem, jsem samozřejmě chtěla adoptovat dalšího pejska. Přišlo mi ale málo zachránit jen jednoho pejska a zároveň mi bylo naprosto jasné, že zvířata (především ta nějakým způsobem zdravotně omezená, stará nebo s různými zlozvyky) v útulkovém prostředí jednak malou šanci na adopci obecně a druhak jsem z první řady viděla velmi špatnou kvalitu některých nových domovů, pokud pejsek vůbec nějakou šanci na domov dostal. A takhle se zrodila myšlenka na dočasnou / pěstounskou péči o útulkové pejsky v době, kdy tohle vše teprve vznikalo a nebylo vůbec tak rozšířené, jako je tomu dnes. V čase se ke mně přidal můj životní parťák Michal, který má stejný pohled na svět jako já a můžeme tak žít i pomáhat pejskům ve dvou.  V tuto chvíli už pejsky dočaskuji cca 12 let a v adopcích máme přes 600 pejsků. Oba dva máme svoje zaměstnání a tuto činnost děláme ve svém „volném čase“.

Proč to děláme?

Odpověď je velmi jednoduchá. Protože pejsky a zvířata obecně milujeme. Myšlenka na to, že někde strádá psí duše, která potřebuje naši pomoc, je mnohem silnější než pocit, že je nám to líto a nechceme se na to ztrápené zvíře doma dívat, nemáme čas, máme rádi doma pořádek a hezké věci. Takže prostě bereme veškerý svůj volný čas, naši domácnost, auto, veškeré vybavení, naše emoce, sílu, finance atd. a investujeme je do opuštěných pejsků bez nároku na jakoukoli finanční odměnu! Vidět šťastného pejska, který byl ještě nedávno zlomený, je pro nás tou jedinou a největší odměnou.

Jak probíhá adopce?

První kontakt bývá zpravidla přes e-mail, kam nám zájemci o konkrétního pejska napíšou informace o sobě. Následuje telefonní hovor, na kterém se vzájemně doptáváme a získáváme potřebné informace. Pokud si myslíme, že by mohl být pejsek pro zájemce vhodný a i on bude chtít pejska vidět, domlouváme se na první návštěvě u nás. První návštěva trvá asi 1 hodinu. Opět si obě strany doplňují a vyměňují informace. Standardní postup je, když si zájemce nechá celou záležitost projít hlavou, v klidu si doma připraví pro pejska věci a odváží si ho domů až při druhé návštěvě. Při druhé adopční návštěvě, kdy pejsek již odjíždí domů, se podepisuje adopční smlouva, předává adopční poplatek apod. Ve výjimečných případech může pejsek odjet domů již při první návštěvě. Naopak zase přivítáme i více, než jednu návštěvu pejska před samotnou adopcí a nebráníme se tak postupnému seznamování se budoucího páníčka se svým psím parťákem. Důležité a nesporné pravidlo je, že pokud má doma zájemce nějakého dalšího pejska, tak ho vždy musí vzít s sebou na první návštěvu. To samé platí o dětech a vždy trváme na tom, aby se na pejska přijeli podívat všichni obyvatelé domácnosti. Věříme, že je to v zájmu nejen pejska, ale i v zájmu celé rodiny. Určitě je potřeba počítat s variantou, že z nějakého důvodu pejska k zájemci do adopce nebude moci odejít! První návštěva u nás je vždy nezávazná pro obě strany. Máme v adopci přes 600 zvířat a naše osvědčené postupy mají svůj důvod.

Fotogalerie

https://psihotel-docaska.cz/wp-content/uploads/2019/07/hero_image_04.png
https://psihotel-docaska.cz/wp-content/uploads/2019/08/butterfly.png

Jednání bylo naprosto seriózní, paní má evidentně k pejskům skvělý vztah a dokáže přesně pojmenovat, co potřebují. Fenku Missi máme z této Dočasky již 2 roky a jsme moc rádi, že jsme se našli.

IVA H.

Moc Vám děkujeme za našeho Dieslika! Přejeme Vám trpěni, lásky a hodně dobrých lidi!

LUDMILA T.

Držíme havinkom packy. Ste super

JOJKA D.